U svijetu tehnologije, gdje inovacije i konkurencija vladaju, rijetko koji događaji privuku toliko pažnje kao što je pravna borba između vladinih regulatornih tijela i tehnoloških giganta. Najnoviji u nizu tih sukoba je odluka Ministarstva pravosuđa SAD-a (DOJ) da pokrene tužbu protiv Applea. Kao što svi znamo, u pitanju je jedna od najvrjednijih kompanija na svijetu.
DOJ optužuje Apple da krši zakone o konkurenciji zbog svojih monopolističkih praksi u App Store-u. Tehnološki div se tuži za monopolizaciju tržišta pametnih telefona i slamanje konkurencije. Osim ograničavanja konkurencije u industriji mobitela ima i negativan utjecaj na brojne druge sektore koji ovise o mobilnim uređajima. Neki od njih su financijske usluge, fitnes, igre, društveni mediji, novinarstvo i zabava. Zbog navedene tužbe se otvara mnoga pitanja o budućnosti digitalnog tržišta, konkurencije i privatnosti korisnika.
“Zar bi trebali dizajnirati svoje proizvode na način koji bi koristio konkurentima?“
Apple
O čemu se radi u tužbi protiv Applea?
DOJ tvrdi da Apple poslovnim praksama zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu mobilnih aplikacija kako bi naplaćivao previsoke naknade developerima i ograničio potrošački izbor. Posebno kroz App Store i njegove politike prema developerima aplikacija. U tužbi podnesenoj federalnom sudu u New Jerseyju, navodi se da je Apple koristio “niz fluidnih pravila” u pokušaju da “spriječi inovacije” i “uguši” konkurente. Navodi se da je Apple navodno blokirao aplikacije sa širokom funkcionalnošću i suzbio mobilne usluge streaminga u cloudu. Također, ograničio je digitalne novčanike trećih strana i “smanjio funkcionalnosti” pametnih satova koje nije proizveo Apple. Ove akcije, prema DOJ-u, ne samo da štete konkurentima već i ograničavaju izbor i inovacije za potrošače. Smatraju da ukoliko se ne zaustavi Appleovo ponašanje, postoji vjerojatnost da će Apple proširiti svoj monopol s iPhonea i na druga tržišta i sektore ekonomije.
Ključne točke tužbe protiv Applea:
- Apple-ova kontrola nad App Store-om mu daje monopolsku moć nad distribucijom iOS aplikacija.
- Apple zahtijeva od developera da mu plate 30% naknade za sve prodaje i kupnje u aplikacijama.
- Apple sprječava developere da koriste alternative App Store-u za distribuciju svojih aplikacija.
- DOJ tvrdi da ove prakse štete potrošačima kroz više cijene, manji izbor i ograničene inovacije.
Ne zaboravimo da je i Europska unija kaznila Apple s gotovo 1,8 milijardi eura zbog favoriziranja vlastite glazbene usluge u odnosu na rivale poput Spotify-a.
“Tvrdimo da je Apple koristio strategiju koja se oslanja na isključivo ponašanje koje šteti i potrošačima i developerima.”
Merrick Garland (američki državni odvjetnik)
Appleova obrana
U odgovoru na tužbu, Apple tvrdi da njihove prakse nisu samo legalne već i korisne za potrošače. Naglašavaju sigurnost, privatnost i kvalitetu usluge koju pruža App Store. Tvrtka ističe da su njihove provizije u skladu s industrijom i da omogućavaju ulaganja u održavanje sigurnog i pouzdanog ekosustava za korisnike i developere. Naglasili su da ova tužba prijeti onome što oni jesu i načelima koji su izdvojili Appleove proizvode na tržištu.
“Bude li uspješna, ova tužba će nas ograničiti u stvaranju tehnologija koje ljudi očekuju od nas.”
Apple
Kakve su posljedice tužbe protiv Applea?
Ova tužba ima potencijal promijeniti pravila igre ne samo za Apple već i za cijelu tehnološku industriju. Ukoliko DOJ uspije u svojim namjerama, mogli bismo vidjeti veće otvaranje tržišta aplikacija, s većom konkurencijom i inovacijama. Također, došlo bi do smanjenja naknada koje Apple naplaćuje developerima. S druge strane, presuda u korist Applea mogla bi učvrstiti trenutne poslovne modele velikih tehnoloških kompanija, potencijalno usporavajući regulatorne pokušaje uspostavljanja strožih konkurentskih pravila.
Što tužba protiv Applea znači za vas?
Kao korisnik iPhonea, ova tužba bi vam mogla donijeti niže cijene aplikacija i veći izbor. Kao developer, ova tužba vam bi mogla dati više slobode u distribuciji vaših aplikacija i smanjiti troškove.
Bitka između DOJ-a i Applea nije samo pravna bitka; to je i kulturološki i ekonomski sukob koji će definirati budućnost digitalnog tržišta. Bez obzira na ishod, jedno je sigurno: rezultat će imati dalekosežne posljedice na to kako tehnološke kompanije posluju, kako regulatori oblikuju politike, i najvažnije, kako potrošači pristupaju digitalnim uslugama i proizvodima.
Tužba DOJ-a protiv Applea je značajan događaj u tehnološkoj industriji. Ishod ove tužbe će imati dugoročne posljedice za Apple, developere i potrošače.
Ostaje nam vidjeti hoće li ovaj sudski proces donijeti novu eru konkurencije i inovacija ili će poslužiti kao potvrda statusa quo-a u tehnološkom sektoru.
Izvori:
https://edition.cnn.com/business/live-news/doj-apple-antitrust-lawsuit-03-21-24/index.html
https://www.vox.com/technology/2024/3/21/24108155/apple-new-antitrust-lawsuit-iphone-monopoly
https://techcrunch.com/2024/03/21/apple-sued-by-doj-over-iphone-monopoly-claims/